JAK TO DZIAŁA
Nelson et al. California Polytechnic University 2013.
Istnieje wiele procesów, które pozwalają roślinom obniżyć poziom zanieczyszczeń w glebie, jak pokazano na powyższej grafice.
Wczesny Raport U.S EPA [link] opisuje procesy takie jak:
Fitoekstrakcja… to proces sadzenia plonów gatunku, o którym wiadomo, że gromadzą zanieczyszczenia w pędach i liściach roślin, a następnie zbierają plony i usuwają zanieczyszczenia z terenu. W przeciwieństwie do niszczących mechanizmów degradacji, ta technika daje masę roślin i zanieczyszczeń (zwykle metali), które muszą być przetransportowane w celu usunięcia lub recyklingu. [Nasz komentarz: od czasu tego raportu EPA wiele roślin do fitoremediacji zostało wykorzystanych do produkcji bioenergii i materiałów budowlanych]. Jest to technologia koncentracji, która pozostawia znacznie mniejszą masę do usunięcia w porównaniu z wykopami i składowaniem.
Rhizofiltracja jest podobna do fitoekstrakcji, ponieważ jest to również technologia koncentracji. Różni się od fitoekstrakcji tym, że mechanizmem jest akumulacja korzeni i zbiór przy użyciu technik uprawy hydroponicznej (bezglebowej). Jest to przydatne do oddzielania zanieczyszczeń metalowych od wody.
Ulatnianie się lub transpiracja przez rośliny do atmosfery to kolejny możliwy mechanizm usuwania zanieczyszczeń z gleby lub wody na danym terenie. [Nasz komentarz: stało się to znacznie bardziej popularne od czasu raportu EPA].
Zabezpieczanie [stabilizacja] za pomocą roślin albo wiąże zanieczyszczenia z glebą, uniemożliwia ich biodostępność, albo unieruchamia je poprzez usunięcie środków transportu. Fizyczne powstrzymywanie zanieczyszczeń przez rośliny może przybierać formę wiązania zanieczyszczeń w cząsteczce humusu (humifikacja), fizycznej sekwestracji metali, jak to ma miejsce na niektórych terenach podmokłych, lub akumulacji korzeni w roślinach nienadających się do zbioru. Niektóre drzewa pochłaniają duże stężenia metali w swoich korzeniach i chociaż zbieranie i usuwanie jest trudne lub niepraktyczne, zanieczyszczenia stanowią mniejsze zagrożenie dla ludzi lub środowiska, gdy są związane w korzeniach. Zmniejszenie ryzyka można również osiągnąć poprzez przekształcenie zanieczyszczenia do postaci, która nie jest niebezpieczna, lub przez uniemożliwienie biodostępności zanieczyszczenia.